កិច្ចពិភាក្សាជាមួយក្រសួងទេសចរណ៍អំពីការរៀបចំមហាសន្និបាត ឆ្នាំ២០២៦
ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងទេសចរណ៍ បានអនុញ្ញាតឱ្យលោក Mark Howarth Archer តំណាងក្រុមហ៊ុន G Adventures ដឹកនាំដោយសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ ពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំមហាសន្និបាតប្រចាំឆ្នាំរបស់ក្រុមហ៊ុន (GX Summit 2026) នៅទីស្តីការក្រសួងទេសចរណ៍។ក្នុងឱកាសនោះ ភាគីក្រុមហ៊ុន G Adventures បានគោរពស្នើសុំការគាំទ្រ និងសម្របសម្រួលពីក្រសួងទេសចរណ៍ លើការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិកម្រិតខ្ពស់ និងជំនួបប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍សកលលោក (GX Summit 2026) នៅកម្ពុជា រួមមានការផ្តល់ទីតាំងសម្រាប់រៀបចំពិព័រណ៍ផលិតផលក្នុងស្រុកនៅវត្តភ្នំ និងការរៀបចំដំណើរទស្សនាប្រាសាទនានា ក្នុងខេត្តសៀមរាប។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី បានថ្លែងអំណរគុណ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការសម្រេចចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការជ្រើសរើសកម្ពុជាជាទីតាំងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិដ៏សំខាន់នេះ ព្រមទាំងបានបញ្ជាក់ពីការគាំទ្រ និងឯកភាពលើសំណើរបស់ក្រុមហ៊ុន។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាជាគោលដៅទេសចរណ៍មានសុវត្ថិភាព និងមានសក្តានុពលខ្ពស់សម្រាប់ការធ្វើដំណើរ វិនិយោគ និងការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិ ដោយមានជំនឿថា ការរៀបចំ GX Summit 2026 នៅកម្ពុជា នឹងរួមចំណែកលើកកម្ពស់វិស័យទេសចរណ៍ និងពង្រីកការផ្សព្វផ្សាយកម្ពុជាទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ។ (កម្មវិធីជំនួបដៃគូសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ លើកទី១៣ ឆ្នាំ២០២៦)

Discuss with the Ministry of Tourism on the organization of the general assembly 2026
H.E. Huot Hak, Minister of Tourism, granted a courtesy call to Mr. Mark Howarth Archer, representative of G Adventures, accompanied by the Cambodia Association of Travel Agents (CATA), to discuss the organization of the company’s annual conference, the Global Tour Operators Summit (GX Summit 2026), at the Ministry of Tourism headquarters. During the meeting, G Adventures respectfully requested the Ministry’s support and coordination in organizing the high-level international event and global tour operators gathering (GX Summit 2026) in Cambodia. The request includes providing a venue for a local product exhibition at Wat Phnom and arranging temple site visits in Siem Reap Province.
In response, H.E. the Minister expressed appreciation for the company’s decision to select Cambodia as the host country for this major international event and affirmed the Ministry’s support and agreement in principle to facilitate the proposal. The Minister further emphasized that Cambodia is a safe and high-potential destination for travel, investment, and international events, expressing confidence that hosting GX Summit 2026 will contribute to strengthening the tourism sector and enhancing Cambodia’s visibility in the global market. (13th International Cooperation Partnership Meeting 2026)