សេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានរួមស្ដីពី ពិធីសម្ពោធ "យុទ្ធនាការចាប់យកឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា"
នៅថ្ងៃទី 29 ខែមេសា ឆ្នាំ 2026 លោក ស សារិន អនុប្រធានជាន់ខ្ពស់ និងជាប្រធានក្រុមបច្ចេកទេសនៃសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) មានកិត្តិយសបានចូលរួមក្នុងពិធីបើកយុទ្ធនាការចាប់យកឌីជីថលសម្រាប់សហគ្រាសទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា ដែលបានប្រារព្ធឡើងនៅសណ្ឋាគារ Fairfield។
គំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់នេះមានគោលបំណងគាំទ្រសហគ្រាសទេសចរណ៍ក្នុងការទទួលយកឧបករណ៍ឌីជីថល បង្កើនវត្តមានអនឡាញរបស់ពួកគេ កែលម្អគុណភាពសេវាកម្ម និងពង្រឹងភាពប្រកួតប្រជែងផ្នែកទេសចរណ៍របស់កម្ពុជានៅក្នុងទីផ្សារតំបន់ និងពិភពលោក។ យុទ្ធនាការនេះក៏រួមចំណែកដល់ការលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថល នវានុវត្តន៍ និងកំណើនប្រកបដោយចីរភាពនៅទូទាំងវិស័យទេសចរណ៍ផងដែរ។
សមាគមទេសចរណ៍ នៅតែប្តេជ្ញាសហការជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធដើម្បីពន្លឿនការអភិវឌ្ឍឌីជីថល និងផ្តល់អំណាចដល់អាជីវកម្មទេសចរណ៍ទូទាំងប្រទេស។

Press Release on the launching of the "Tourism Digital Adoption Initiative Campaign in Cambodia"
On April 29, 2026, Mr. Sar Sarin, Senior Vice President and Technical Team Leader of the Cambodia Tourism Association (CATA), was honored to participate in the Launch Ceremony of the Digital Capture Campaign for Tourism Enterprises in Cambodia, held at Fairfield Hotel.
This important initiative aims to support tourism enterprises in adopting digital tools, enhancing their online presence, improving service quality, and strengthening Cambodia’s tourism competitiveness in the regional and global market. The campaign also contributes to promoting digital transformation, innovation, and sustainable growth across the tourism sector.
CATA remains committed to collaborating with relevant stakeholders to accelerate digital development and empower tourism businesses nationwide.