កិច្ចប្រជុំតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យារវាងទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា និងទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ឥណ្ឌា
កិច្ចប្រជុំតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យារវាងទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា និងទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ឥណ្ឌា ស្តីពីការលើកកម្ពស់ទីផ្សារទេសចរណ៍ព្រះពុទ្ធ ត្រូវបានរៀបចំដោយស្ថានទូតឥណ្ឌាប្រចាំកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តមអគ្គរដ្ឋទូត និងមានការចូលរួមពីសមាជិកសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា។ អង្គប្រជុំបានផ្តោតសំខាន់លើការភ្ជាប់ខ្សែទេសចរណ៍រវាងអង្គរ និង ពុទ្ធគាយា ក្រោមគំនិត “Angkor and Bodh Gaya – Sacred Journey” ដោយចាត់ទុកថាជាជំហានដំបូងក្នុងការជំរុញការបើកជើងហោះហើរត្រង់រវាងទីក្រុងបរិសុទ្ធទាំងពីរ។
ក្នុងឱកាសនៃកម្មវិធី កិច្ចប្រជុំតាមប្រពន្ធ័បច្ចេកវិទ្យារវាងទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា និងទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ឥណ្ឌា បានប្រារព្ធឡើងនៅថ្ងៃទី ២១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៦ ភាគីទាំងពីរបានពិភាក្សាអំពីយុទ្ធសាស្ត្រផ្សព្វផ្សាយទីផ្សារទេសចរណ៍ព្រះពុទ្ធ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទេសចរណ៍រវាងកម្ពុជា និងឥណ្ឌា។ សមាជិកសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា បានចែករំលែកមតិយោបល់ និងយោបល់ស្ថាបនាដ៏មានតម្លៃ ដើម្បីគាំទ្រការផ្សព្វផ្សាយទីផ្សារទេសចរណ៍ព្រះពុទ្ធនៅរដ្ឋ Bihar និងបង្កើនសក្តានុពលទេសចរណ៍រវាងប្រទេសទាំងពីរ។

The India–Cambodia Travel-Trade virtual meeting on the promotion of the Buddhist tourism market was hosted by the Embassy of India to Cambodia under the presidency of H.E. the Ambassador, with the participation of members of the Cambodia Tourism Association. The discussion focused on strengthening the connection between Angkor and Bodh Gaya under the concept “Angkor and Bodh Gaya – Sacred Journey,” which is considered an initial step toward promoting direct flight connectivity between the two sacred cities.
During the India–Cambodia Travel-Trade and Tourism Promotion Hybrid Event, held on 21 February 2026, both sides exchanged views on strategies to promote the Buddhist Tourist Circuit and to enhance bilateral tourism cooperation between Cambodia and India. Members of the Cambodia Tourism Association shared valuable insights and constructive recommendations to further support the promotion of the Buddhist Circuit in Bihar and to strengthen tourism potential between the two countries.