ឧទ្យានបុរាណវិទ្យាអង្គរ ដែលជាគោលដៅទេសចរណ៍សំខាន់របស់កម្ពុជា ត្រូវបានចុះបញ្ជីជាបេតិកភណ្ឌពិភពលោករបស់អង្គការយូណេស្កូក្នុង ១៤ ធ្នូ ឆ្នាំ 1992។គ្របដណ្តប់លើផ្ទៃដី ៤០១ គីឡូម៉ែត្រការ៉េ រមណីយដ្ឋានអង្គរមានរាជធានីផ្សេងៗគ្នានៃអាណាចក្រខ្មែរពីសតវត្សទី៩ដល់សតវត្សទី១៥ ហើយវាមានប្រាសាទសំខាន់ៗជាច្រើនដូចជា អង្គរវត្ត អង្គរធំ បាយ័ន ចៅសាយទេវដា និងតាកែវ ក្នុងចំណោមប្រាសាទផ្សេងទៀត ។លោក ឡុង កុសល អគ្គនាយករង និងជាអ្នកនាំពាក្យអាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដែលជាទីភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកគ្រប់គ្រង ការពារ និងអភិរក្សតំបន់នោះបាននិយាយថា ប្រទេសចិនបានជួយជួសជុលប្រាសាទដែលខូចនៅទីនោះតាំងពីឆ្នាំ ១៩៩៧ ដោយបានជួសជុលប្រាសាទចៅសាយទេវដានិង ប្រាសាទកែវបានជោគជ័យ។លោកបាននិយាយ​ថា ការងារ​ជួសជុល​ប្រាសាទ​ចៅសាយ​ទេវដា​បាន​បញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ​២០០៨ ហើយ​នៅ​ប្រាសាទ​តាកែវ​ដែល​បាន​ចាប់ផ្តើម​នៅ​ចុង​ឆ្នាំ​២០១០​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨​។លោកបានប្រាប់ស៊ីនហួថា “ហើយចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៩ មក អ្នកជំនាញចិនបានចាប់ផ្តើមធ្វើការលើគម្រោងជួសជុលឡើងវិញរយៈពេល ១១ ឆ្នាំនៃប្រាសាទភិមានអាកាស ដែលមានទីតាំងនៅខាងក្នុងជញ្ជាំងព័ទ្ធជុំវិញនៃអង្គរធំ” ។ប្រាសាទភិមានអាកាត្រូវបានសាងសង់ឡើងនៅពាក់កណ្តាលសតវត្សរ៍ទី១០ ប្រាសាទនេះត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជាកន្លែងសក្ការៈបូជានៅក្នុងព្រះបរមរាជវាំង ដែលមានផ្ទៃដីប្រវែង ៥៨១ ម៉ែត្រ និងទទឹង ២៤២ ម៉ែត្រ។លោក កុសល បាននិយាយថា ទោះបីជាមានការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ក៏ដោយ ក៏ការងារជួសជុលនៅតែដំណើរការទៅដោយរលូន។លោកបានបន្តថា “យើងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការរួមចំណែកយ៉ាងសកម្មរបស់ប្រទេសចិនក្នុងការការពារ អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍន៍អង្គរ”។ “ជំនួយរបស់ប្រទេសចិនមិនត្រឹមតែបានរួមចំណែកក្នុងការធានានូវការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពនៃបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌របស់យើងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងបានជួយបណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញកម្ពុជាលើការងារជួសជុល និងអភិរក្សផងដែរ។”ទន្ទឹមនឹងនេះ លោក កុសល បាននិយាយថា ក្នុងអំឡុងជំងឺរាតត្បាតនេះ នៅពេលដែលមានអ្នកទេសចរតិចតួចបានមកទស្សនារមណីយដ្ឋាននេះ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរាបានឆ្លៀតឱកាសធ្វើការងារជួសជុល ថែទាំ និងថែសួននៅទីតាំងនេះ ដើម្បីបង្កើនសោភ័ណភាព។លោក​បាន​បន្ត​ថា​៖ «​ឥឡូវ​នេះ ឧទ្យាន​បុរាណ​វិទ្យា​អង្គរ​បាន​ត្រៀម​ខ្លួន​ជា​ស្រេច​ដើម្បី​ស្វាគមន៍​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ទាំង​អស់​ពី​ជុំវិញ​ពិភពលោក។ «ដោយសារប្រទេសរបស់យើងបានបើកព្រំដែនរបស់ខ្លួនឡើងវិញចំពោះអ្នកដំណើរដែលចាក់វ៉ាក់សាំងពេញលេញដោយមិនចាំបាច់ធ្វើចត្តាឡីស័ក ខ្ញុំជឿជាក់ថាភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិកាន់តែច្រើននឹងចំណាយពេលវិស្សមកាលរបស់ពួកគេមកទស្សនាអង្គរនាពេលខាងមុខនេះ»។មុនពេលមានការរាតត្បាត ប្រាសាទអង្គរបានទាក់ទាញភ្ញៀវអន្តរជាតិរហូតដល់ ២.២ លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ ដោយរកចំណូលបាន ៩៩ លានដុល្លារអាមេរិកពីការលក់សំបុត្រ។
រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងទេសចរណ៍ លោក តុប សុភ័ក បាននិយាយថា ចំនួនភ្ញៀវទេសចរណ៍បរទេសមកទស្សនាអង្គរបានងើបឡើងវិញជាបណ្តើរៗក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២២ ដោយបន្ថែមថា ទទួលបានភ្ញៀវទេសចរបរទេសចំនួន ១៩.៨៤០ នាក់ក្នុងអំឡុងខែមករា ដល់ខែមីនា ឆ្នាំនេះ កើនឡើង ៣៤២ ភាគរយពីចំនួន ៤.៤៨២  រយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។លោកបានប្រាប់ស៊ីនហួថា “ឥឡូវនេះអង្គរបានទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរបរទេសប្រហែល ៤០០ នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃដែលកើនឡើងបន្តិចម្តង ៗ ពី ៧០ នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃក្នុងអំឡុងពេលជំងឺរាតត្បាតក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំកន្លងមក” ។លោក សុភ័ក បានរំលឹកថា មុននឹងកើតមានជំងឺរាតត្បាត តំពន់នេះទទួលបានភ្ញៀវអន្តរជាតិរហូតដល់ ៩០០០នាក់ក្នុងមួយថ្ងៃ។លោក ឆាយ ស៊ីវលីន ប្រធានសមាគមទីភ្នាក់ងារទេសចរណ៍កម្ពុជា បាននិយាយថា ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ និងទេសចរណ៍មួយចំនួនបានចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មឡើងវិញ បន្ទាប់ពីប្រទេសនេះបានដំណើរការឡើងវិញទាំងស្រុងនូវសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងបានបើកព្រំដែនឡើងវិញចំពោះអ្នកធ្វើដំណើរដែលចាក់វ៉ាក់សាំងដោយមិនចាំបាច់ធ្វើចត្តាឡីស័ក ដោយសារអត្រាចាក់វ៉ាក់សាំងខ្ពស់។លោកស្រីបាននិយាយថា “យើងសង្ឃឹមថា ភ្ញៀវអន្តរជាតិនឹងត្រលប់មកកម្ពុជាវិញជាបណ្តើរៗ ជាពិសេសទៅប្រាសាទអង្គរ ដោយសារជើងហោះហើរជាច្រើនរវាងកម្ពុជា និងប្រទេសផ្សេងទៀតត្រូវបានដំណើរការឡើងវិញ”៕

Angkor Archaeological Park, a major tourist destination in Cambodia, was listed as a UNESCO World Heritage Site on December 14, 1992. Covering an area of ​​401 square kilometers, the Angkor site contains various capitals of the Khmer Empire from the 9th to the 15th centuries and contains several important temples such as Angkor Wat, Angkor Thom, Bayon, Chao Say Devda and Takeo, among others. Long Kosal, deputy director general and spokesman for the Apsara National Authority, the government agency in charge of managing, protecting and conserving the area, said China has been helping to restore the damaged temples there since 1997, successfully restoring Chao Say Devda and Keo temples. He said the restoration work on Chao Say Devda was completed in 2008, and on Takeo temple, which began in late 2010, was completed in 2018. "And since 2019, Chinese experts have started working on an 11-year restoration project of Phimean Akas Temple," he told Xinhua. Located inside the surrounding walls of Angkor Thom, Phimean Aka Temple was built in the mid-10th century. It is considered a sacred site within the royal palace, with an area of ​​581 meters long and 242 meters wide. Mr. Kosal said that despite the spread of COVID-19, the restoration work is still progressing smoothly. “We highly appreciate China’s active contribution to the protection, conservation and development of Angkor,” he said. “China’s assistance has not only contributed to ensuring the sustainable development of our cultural heritage, but also helped train Cambodian experts in restoration and conservation work.” Meanwhile, Mr. Kosal said that during the pandemic, when there were few tourists visiting the site, the Apsara National Authority took the opportunity to carry out restoration, maintenance and gardening work at the site to enhance its beauty. “Now, the Angkor Archaeological Park is ready to welcome all tourists from around the world,” he said. “As our country reopens its borders to fully vaccinated travelers without the need for quarantine, I believe more international tourists will spend their vacations visiting Angkor in the future.” Before the pandemic, Angkor attracted 2.2 million international visitors in 2019, generating $99 million in ticket sales.
Secretary of State and Ministry of Tourism spokesman Top Sopheak said the number of foreign tourists visiting Angkor gradually recovered in the first quarter of 2022, adding that it received 19,840 foreign tourists during January-March this year, up 342 percent from 4,482 in the same period last year. "Angkor now attracts about 400 foreign tourists a day, which has gradually increased from 70 a day during the pandemic over the past two years," he told Xinhua. Sopheak recalled that before the pandemic, the site received up to 9,000 international visitors a day. Chhay Sivlin, president of the Cambodian Association of Travel Agents, said some tour and travel operators have resumed business after the country fully resumed socio-economic activities and reopened its borders to vaccinated travelers without quarantine due to the high vaccination rate. "We hope that international tourists will gradually return to Cambodia, especially to Angkor, as many flights between Cambodia and other countries have resumed," she said.