ប្រាសាទព្រះវិហារជាសម្បត្តិវប្បធម៌ត្រូវបានចុះបញ្ជីក្នុងបេតិកភណ្ឌពិភពលោកនៅថ្ងៃទី៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០០៨ ក្នុងសម័យប្រជុំគណៈកម្មាធិការបេតិកភណ្ឌពិភពលោកលើកទី៣២ នាទីក្រុងកេបិច ប្រទេសកាណាដា ។ប្រាសាទព្រះវិហារ (Prasat Preah Vihear) ស្ថិតនៅភាគខាងជើងនៃប្រទេសកម្ពុជាក្នុងភូមិសាស្ត្រ ភូមិធម្មជាតិ ឃុំស្រអែម ស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ[១] និងពីអតីកាលមានទីតាំងក្នុងភូមិគ១ ឃុំកន្ទួត ស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ[២]។ ចំណែកពីអតីកាលស្រុកជាំក្សាន្តស្ថិតនៅក្នុងខេត្តកំពង់ធំ។ ប្រាសាទព្រះវិហារជាប្រាសាទភ្នំដែលកសាងនៅលើកំពូលភ្នំព្រះវិហារនៃជួរភ្នំដងរែក ដែលមានរយៈកម្ពស់ ៦២៥ម៉ែត្រ ធៀបទៅនិងទឹកសមុទ្រ។ សិលាចារឹកប្រាសាទខ្នា បានហៅភ្នំដងរែកថា ភ្នំកំផែង ឬភ្នំជញ្ជាំង។ ប្រជាជនថៃហៅភ្នំដងរែកថា ភ្នំវែង ចំណែកប្រជាជនឡាវហៅថា ភ្នំដេនមឿង។ ប្រាសាទព្រះវិហារស្ថិតនៅជាប់នឹងព្រំប្រទល់ខេត្តស៊ីសាកេត នៃប្រទេសថៃ។ ប្រាសាទព្រះវិហារមានចម្ងាយប្រមាណ ៥៥គីឡូម៉ែត្រពីសាលាស្រុកជាំក្សាន្ត ១០០គីឡូម៉ែត្រពីទីរួមខេត្តព្រះវិហារ ជាង ១៥០គីឡូម៉ែត្រពីទីរួម ខេត្តសៀមរាប និងចម្ងាយប្រមាណ ៤០០គីឡូម៉ែត្រពី រាជធានីភ្នំពេញ ។ ជួរភ្នំដងរែកជាខណ្ឌសីមាព្រំប្រទល់ធម្មជាតិអន្តរជាតិរវាងប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសថៃ។ ប្រាសាទព្រះវិហារស្ថិតនៅលើចំណុចខ្សែស្រប១៤.២៤ ទៅ១៨នៃរយៈទទឹងខាងកើត និងចំណុចខ្សែស្រប១០៤ ទៅ៤១.០២នៃរយៈបណ្តោយខាងជើង។ ប្រាសាទព្រះវិហារមានទីតាំងស្ថិតនៅលើខ្នងភ្នំព្រះវិហារ ស្ថិតនៅលើផ្ទៃដីទំហំ៨០០ គុណនឹង ៤០០ ម៉ែត្រការ៉េ។ ភ្នំប្រាសាទព្រះវិហារនេះមានលក្ខណៈចោទខ្លាំងពីខាងប្រទេសកម្ពុជា និងជម្រាលពីខាងប្រទេសថៃ។ សព្វថ្ងៃនេះអ្នកលក់ដូរ និងប្រជាជនតំបន់នោះភាគច្រើនតែងតែឡើងទៅលើភ្នំតាមផ្លូវស៊ី១ ពីព្រោះថាផ្លូវនោះវាងាយស្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរ។ ម្យ៉ាងទៀតអ្នកទេសចរអាចឡើងភ្នំព្រះវិហារតាមរយៈជណ្តើរបុរាណនៅផ្នែកខាងកើតនៃភ្នំ ដែលត្រូវបានកសាងតាំងពីសម័យជាមួយប្រាសាទមកម្លេះ តែត្រូវបានខូចខាតយ៉ាខ្លាំង តែនៅពេលបច្ចុប្បន្នមានការជួសជុលនិងយកឈើធ្វើជាជណ្តើរជំនួសវិញក្រោមការជួសជុលរបស់ អាជ្ញាធរជាតិព្រះវិហារ។ ក្នុងការធ្វើដំណើរទៅកាន់ប្រាសាទព្រះវិហារគេអាចជ្រើសរើសតាមរយៈផ្លូវពីរគឺ៖
-ចេញពី ខេត្តសៀមរាបតាមផ្លូវទៅកាន់ ប្រាសាទបន្ទាយស្រី ឆ្ពោះទៅកាន់ ស្រុកអន្លង់វែង រហូតមកដល់វង្វង់មូលស្រអែម រួចបន្តដំណើរប្រហែល ២០គីឡូម៉ែត្រទៀត និងដល់ចំណតគ១ ដែលជាកន្លែងលក់សំបុត្រឡើងប្រាសាទព្រះវិហារ។
-ចេញដំណើរពី រាជធានីភ្នំពេញ ទៅ ខេត្តកំពង់ធំ បន្ទាប់មកដល់ថ្នល់បំបែកសៀមរាប-ព្រះវិហារ រួចបត់ស្តាំកាត់តាម រមណីយដ្ឋានសំបូរព្រៃគុក ឬប្រាសាទសំបូរព្រៃគុក រហូតដល់ផ្លូវបំបែកភ្នំដែករួចបត់ឆ្វេងមកទីរួម ខេត្តព្រះវិហារ ហើយបន្តដំណើររហូតដល់វង្វង់មូលស្រអែម។
+ប្រវត្តិប្រាសាទ
ក្រុមអ្នកបុរាណវិទ្យាតែងបានគិតថា ជាប្រាសាទដែលមានរបៀបសង់សឹងតែដូចៗគ្នាទៅនឹងសំណង់ដទៃទៀតដែលសិ្ថតក្នុងស្ថាបត្យកម្មរបស់ស្ថេចសូរ្យវរ្មម៌ទី១ គឺបែបប្រាសាទសណ្តូកលើភ្នំ ចាំងច្រិតថ្មភ្នំសាងជាប្រាសាទ ដូចគ្នាទៅនឹងប្រាសាទវត្តភូ ប្រាសាទភ្នំជីសូរ ប្រាសាទជើងព្រៃ ប្រាសាទវត្តត្រាច....ជាដើម។ល។ រីចម្លាក់នៅលើហោរជាងមានទំរង់ដូចនៅប្រាសាទបន្ទាយស្រី និង កោះកេរ ដូច្នោះដែរ ។តាមរយៈការសិក្សាស្រាវជ្រាវអាចសន្មតថា សំណង់ប្រាសាទព្រះវិហារត្រូវបានចាប់ផ្តើមកសាងឡើងដំបូងនៅដើមសតវត្សទី៩ ក្នុងរជ្ជកាលព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី២ (៨០២-៨៥០)។ តាមរយៈសិលាចារឹកលេខ K-៥៨៣ នៅប្រាសាទបាពួន ចារក្នុងរជ្ជកាលព្រះបាទរាជេន្ទ្រវរ្ម័នទី២ (៨៤៤-៩៦៨) និយាយថាព្រះអម្ចាស់ឥន្រ្ទាយុទ្ធជាព្រះបុត្រារបស់ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី២ បានទៅធ្វើតបៈនៅភ្នំលិង្គបព៌ត(ប្រាសាទវត្តភូចំប៉ាសាក់ប្រទេសឡាវ) ហើយបាននាំយកលិង្គព្រះឥសូរពីថ្មលិង្គភ្នំធម្មជាតិ (ស្វយម្ភូលិង្គ) មកតម្កល់នៅលើភ្នំព្រះវិហារក្នុងព្រះនាមអាទិទេព ព្រះស្រីសិខរីស្វរៈ ដែលមានន័យថាអាទិទេពនៃកំពូលភ្នំ។ ស្រីសិខរីស្វរៈនេះហើយដែលហៅចំពោះលិង្គព្រះឥសូរតម្កល់នៅប្រាសាទព្រះវិហារ និងជាឈ្មោះប្រាសាទព្រះវិហារសម័យបុរាណផង។ ប្រាសាទព្រះវិហារសាងសង់សម្រាប់ឧទ្ទិសចំពោះព្រះឥសូរ ក្នុងសាសនាព្រាហ្មណ៍។ ព្រះមហាក្សត្រខ្មែរដែលកសាងប្រាសាទព្រះវិហារមានដូចជា៖
-ព្រះអង្គម្ចាស់ឥន្រ្ទាយុទ្ធបុត្រារបស់ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី២(៨០២-៨៥០)
-ព្រះបាទយសោវរ្ម័នទី១ (៨៨៩-៩០០)
-ព្រះបាទរាជេន្ទ្រវរ្ម័នទី២ (៩៤៤-៩៦៨)
-ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី១ (១០០២ -១០៥០)
-ព្រះបាទទ័យទិត្យវរ្ម័នទី១ (១០៥៦-១០៦០)
-ព្រះបាទហស៌វរ្ម័នទី២ (១០៦០-១០៨០)
-ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៦ (១០៨០-១១០៩)
-ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី២ (១១១៣-១១៥០)
ព្រះមហាក្សត្រដែលបានកសាងប្រាសាទព្រះវិហារ និងជួសជុលប្រាសាទ ដែលលេចធ្លោមានដូចជា៖
ព្រះបាទយសោវរ្ម័នទី១៖ ព្រះអង្គបានសាងសង់ប្រាសាទកណ្តាល។
ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី១៖ ព្រះអង្គបានសាងសង់អគារដ៏វែងនៅជិតប្រាង្គកណ្តាល កំពែងព័ន្ធជុំវិញ និងគោបុរៈទី៣។ យោងតាមសិលាចារឹករបស់ប្រាសាទ ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី១ បានរៀបចំពិធីដើម្បីអញ្ចើញទេវៈ ភទ្រស្វរៈ ដែលគង់នៅវត្តភូ (ប្រទេសឡាវ) មកគង់នៅជាមួយនិងទេវៈ ស្រីសិខរិស្វរៈ ដើម្បីជួយការពារ និងថែរក្សាអាណាចក្រខ្មែរ និងប្រជារាស្រ្ត។
ព្រះបាទជ័យវរ្ម័នទី៦៖ ព្រះអង្គបានសាងសង់ហោត្រៃ ឬបណ្ណាល័យពីរ និងជួសជុលផ្នែកមួយចំនួននៃប្រាសាទ។
ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី២៖ ព្រអង្គបានសាងសង់ព្រះលាន ដែលមាននាគក្បាលប្រាំពីរ រូបតោតាមផ្លូវ និងនាគជាច្រើនទៀតតាមជណ្តើរឡើង។ ព្រះអង្គបានរៀបចំពិធីសម្ពោធប្រាសាទ និងចាត់ទុកជាកន្លែងគោរពសម្រាប់ព្រះមហាក្សត្រគ្រប់រូប។
តាមការស្រាវជ្រាវពីឯកសារប្រវត្តិសាស្រ្តខ្មែរជាច្រើន បានឱ្យដឹងថា ប្រាសាទព្រះវិហារត្រូវបានស្ថាបនាឡើងពីថ្មភក់ ចាប់តាំងពីរជ្ជកាល ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី១ ។ ព្រះបាទសូរ្យវរ្ម័នទី១ សោយរាជ្យ នៅពាក់កណ្តាលទីមួយនៃសតវត្សទី១១។ ទីតាំងធ្វើប្រាសាទ ដែលស្ថិតនៅលើទីខ្ពស់ជាងគេ នោះមានកំពស់ ៦២៥ម៉ែត្រ (ឯកសារបារាំង) ឬ៦១៥ម៉ែត្រ (ឯកសារអង់គ្លេស) ។ ប្រវត្តិនៃការកសាងប្រាសាទព្រះវិហារ មាននៅលើសិលាចារឹកខ្មែរនៅ ប្រាសាទបាពួន ក្នុងខេត្តសៀមរាប គឺK-៥៨៣ ៖ អ្នកដែលចារសិលាចារឹកគឺមានឈ្មោះ ហរិវាហៈ នៅក្នុងរជ្ជកាលព្រះបាទរាជេន្រ្ទវរ្ម័នទី១ ឆ្នាំ៩៤៤ ដល់ ឆ្នាំ៩៦៨ នៃគ.ស ។ បានចារជាភាសាសំស្រ្កឹត និងជាភាសាខ្មែរបុរាណ ។ បានចារថា មានព្រះអង្គម្ចាស់មួយអង្គព្រះនាម ឥន្រ្ទាយុទ្ធ លោកបានយកលិង្គមួយ ឈ្មោះ ស្រីសិខរិស្វរៈ មកតាំងនៅ និងមកប្រតិស្ឋនៅទីនេះ គឺប្រាសាទព្រះវិហារនេះ។ ព្រះអង្គលោកខ្លាំងពូកែខ្លាំងណាស់ ។ លោកមានមហិទ្ធិឫទ្ធិ ទៅច្បាំងជាមួយនឹងស្តេចចាម ហើយចាប់ស្តេចចាមនោះបានទៀត ។ ចំពោះសេចក្តីសិលាចារឹកនេះ អ្នកប្រាជ្ញខាងប្រវត្តិសាស្ត្រគិតថា មិនមានសិលាចារឹកឯណាទៀត និយាយពីចម្បាំងទៅចាប់ស្តេចចាមនោះទេ ក៏ប៉ុន្តែស្តេចដែលលោកចាប់បាននោះ ប្រហែលជាមិនមែនជាស្តេចចាម ដែលត្រួតប្រទេសចាមទាំងមូលនោះទេ ។ ប្រហែលជាស្តេចអង្គតូចមួយ ដែលត្រួតនៅនគរមួយ ដែលមានព្រំប្រទល់នៅជាប់នឹងប្រទេសខ្មែរ។ ប្រាសាទព្រះវិហារ ត្រូវបានបារាំងប្រគល់ទៅឱ្យប្រទេសថៃកាន់កាប់នៅឆ្នាំ១៩៥៤ ហើយត្រូវបានប្រគល់ឱ្យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាវិញតាមសាលក្រមចុះថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ១៩៦២ នៅតុលាការអន្តរជាតិនៅ ទីក្រុងឡាអេប្រទេសហូឡង់។

Preah Vihear Temple was inscribed on the World Heritage List on 7 July 2008 at the 32nd session of the World Heritage Committee in Quebec City, Canada. Preah Vihear Temple is located in northern Cambodia in the natural village of Srem Commune, Choam Ksan District, Preah Vihear Province[1] and was formerly located in K1 Village, Kantut Commune, Choam Ksan District, Preah Vihear Province[2]. Choam Ksan District was formerly located in Kampong Thom Province. Preah Vihear Temple is a mountain temple built on the peak of Preah Vihear Mountain in the Dangrek Mountain Range, which is 625 meters above sea level. The Khna inscriptions call Dangrek Mountain Phnom Kamphaeng or Phnom Chandhong. The Thai people call Dangrek Mountain Phnom Veng, while the Lao people call it Phnom Den Mueang. Preah Vihear Temple is located on the border with Sisaket Province of Thailand. Preah Vihear Temple is located approximately 55 km from Choam Ksan District Headquarters, 100 km from Preah Vihear Provincial Capital, over 150 km from Siem Reap Province, and approximately 400 km from Phnom Penh. The Dangrek Mountain Range forms the international natural border between Cambodia and Thailand. Preah Vihear Temple is located at 14.24 to 18 parallels of east latitude and 104 to 41.02 parallels of north longitude. Preah Vihear Temple is located on the back of Preah Vihear Mountain, covering an area of ​​800 by 400 square meters. The Preah Vihear Temple mountain is steep from the Cambodian side and sloping from the Thai side. Today, most traders and local people usually climb the mountain on Road C1 because it is easier to travel. Alternatively, tourists can climb Preah Vihear Mountain via the ancient stairs on the eastern side of the mountain, which were built during the time of the temple but were badly damaged. Currently, they are being repaired and replaced with wooden stairs under the supervision of the Preah Vihear National Authority. To travel to Preah Vihear Temple, you can choose from two routes:
-From Siem Reap, take the road to Banteay Srei Temple, go to Anlong Veng District, reach the Vang Vong Moul Sream, then continue for about 20 kilometers and reach the K1 stop, where you can buy tickets to Preah Vihear Temple.
-From Phnom Penh to Kampong Thom Province, then to the Siem Reap-Preah Vihear intersection, then turn right through Sambor Prei Kuk Resort or Sambor Prei Kuk Temple until the Phnom Dek intersection, then turn left to Preah Vihear Provincial Town and continue until the Vang Vong Moul Sream.
+History of the Temple
Archaeologists have always thought that the temple was built in a way that was almost the same as other structures in the architecture of Sthech Suryavarman I, namely a temple on a mountain, built into a mountain, similar to Wat Phou Temple, Phnom Chisor Temple, Cheung Prey Temple, Wat Trach Temple...etc. The carvings on the spires are similar to those at Banteay Srei and Koh Ker. Research suggests that the construction of Preah Vihear Temple began in the early 9th century during the reign of King Jayavarman II (802-850). According to the inscription K-583 at Baphuon Temple, during the reign of King Rajendravarman II (844-968), Lord Indrayuth, the son of King Jayavarman II, went to perform ablutions at Lingaboprat Mountain (Wat Phu Champasak Temple in Laos) and brought the Iso Linga from the natural mountain linga (Swayambhulinga) to be placed on Preah Vihear Mountain in the name of the deity Sri Sikhriswara, which means the deity of the mountain peak. This is the name given to the Iso Linga at Preah Vihear Temple and is also the name of the ancient Preah Vihear Temple. Preah Vihear Temple was built to honor the Brahman god Isora. The Khmer kings who built Preah Vihear Temple are:
-Prince Indriyayuth, son of King Jayavarman II (802-850)
-King Yasovarman I (889-900)
-King Rajendravarman II (944-968)
-King Suryavarman I (1002-1050)
-King Dayadityavarman I (1056-1060)
-King Hasaravarman II (1060-1080)
-King Jayavarman VI (1080-1109)
-King Suryavarman II (1113-1150)
The prominent kings who built and renovated Preah Vihear Temple are:
The kings who built and renovated Preah Vihear Temple include:
King Yasovarman I: He built the central temple.
King Suryavarman I: He built a long building near the central temple, a surrounding wall, and a third gopura. According to the temple's inscriptions, King Suryavarman I organized a ceremony to invite the god Bhadraswara, who resided in Wat Phu (Laos), to live with the god Srei Sikhariswara, to help protect and preserve the Khmer empire and people.
King Jayavarman VI: He built two hotrai or libraries and renovated some parts of the temple.
King Suryavarman II: He built a courtyard with seven-headed dragons, lions on the road, and more dragons on the stairs. He organized a ceremony to inaugurate the temple and consider it a place of worship for all kings.
According to research from many Khmer historical documents, Preah Vihear Temple has been built of sandstone since the reign of King Suryavarman I. King Suryavarman I reigned in the first half of the 11th century. The site of the temple, which is located on the highest point, is 625 meters (French documents) or 615 meters (English documents). The history of the construction of Preah Vihear Temple is on the Khmer inscription at Prasat Baphuon in Siem Reap, K-583: The person who inscribed the inscription is named Harivaha, during the reign of King Rajendravarman I, 944 to 968 AD. It is written in Sanskrit and ancient Khmer. It is written that there was a prince named Indriyayut, who brought a lingam called Srei Sikharisvara to settle and establish here, which is the temple of Preah Vihear. He was very powerful. He had great power to fight with the Cham king and capture the Cham king. Regarding this inscription, historians believe that there is no other inscription that mentions a battle to capture a Cham king, but the king he captured may not have been the Cham king who ruled the entire Cham country. Perhaps a small king who ruled a kingdom that bordered Cambodia. The temple of Preah Vihear was given to Thailand by France in 1954 and was returned to the Kingdom of Cambodia by a verdict dated June 15, 1962 at the International Court of Justice in The Hague, Netherlands.